FRM TV

ANNEM…

Ayhan Oytun

Ayhan Oytun

FRM TV'de Yazar

Bundan 20 sene önce anlamıyor insan… Hayatımızdaki en büyük maneviyatınızın anneniz olduğunu. Baba maddiyat oluyor elini cebine atan, anne ise en büyük manevi zenginliğiniz. Maddi açıklarınız bir şekilde dolduruluyor da manevi açlıklarınızı kolay kolay doyuramıyorsunuz.

Üstelik mevzu bahis anneniz ise yerini hiç dolduramıyorsunuz. Bir kadının sevgisinden vazgeçip, başka bir kadında mutluluğu arayabiliyorsunuz da konu anneniz olunca hayat size ikinci bir şansı daha vermiyor. Trajik olan da bunu ergenlik yaşantınızda pek hissetmiyorsunuz.

Yaş ilerledikçe daha bir çocuk oluyorsunuz ve bu nedenledir ki annenizi daha çok özlüyorsunuz. “Kendini kimsesiz ve erken unutulmuş hissediyorsan…

İçindeki çocuğa sarıl o sana insanı anlatır” diyor ya hani Sezen Aksu bana hep annemi anlatıyor O İçimdeki çocuk. Her acılarımda, kalp kırıklıklarımda, yalnız ve güçsüz hissettiğim anlarımda, anılarımda daha bir annemi arar buluyorum ve sonra üşüyorum !

Kimse anne kadar içten ve samimi olamaz çünkü biliyorum… Duvarları dövmek nedir bilir misiniz ? Sizi gerçekten ve tüm benliğinle anlayandır anne, hayatın bizlere sunduğu olağanüstülüktür. Seni senden iyi tanır sen daha yokken 9 ay nasıl karnında taşıdığını bir tek o bilir, hayata ilk göz açışını, ilk o seni ellerine alışını, alışkanlıklarını, emeklerini, emeklemelerini, sen gece üşüme diye kalkıp sırtını örtmelerini o bilir de sen bilemezsin.

En savunmasız anlarınızın savunucusu, karşılık beklemeden seven hayatımızın başrol oyuncusudur anne ! Büyüdükçe yüzünü hep annene dönersin. Neden? İnsanlar acıtır seni, bazen aldatır, yarı yolda öylece kalırsın, bazen çok seversin belki de emek verirsin ama hiç alışık değilsindir çünkü bir zamanlar o bütün açıklarını annen kapatırdı bilmezsin.

Hazırlıksız yakalandığında yaralarını kapatan, açıklarını yine örtendir anne. Yaşadıkça ve hayat öğrettikçe yüzünü annene dönersin… O seni hep anlamıştır yine anlayacaktır dersin… Ondandır o olmayınca duvarları dövmeler. Eller aldatır, nasihat eder ve iki çift kelamla beraber arkasını döner de gider ! Öylece bakakalırsın böylece içindeki açlık büyür ve büyür ! Anne bırakmaz, anne nasihat vermez, anne onarandır, ruhunun ilacıdır, benliğinin de neferi ! Bir kere içten sarılınca sana hiçbirşeyin kalmaz, antioksidanın, şifa kaynağındır, direnç katanındır. Sarılmak istersin ama o yoktur ve olmayacaktır. Azan bağışıklığının zayıf, dağınıklığının aymaz tarafıdır hiç tamamlanamayacak puzze ının ise eksik kalanı… Ömür geçiyor ve her geçen zaman daha çok özlüyorum annemi… İçimdeki bu büyük boşluğun doldurulamayacak olması tüylerimi ürpertiyor ve bir yanım hep üşüyor. Beni bir tek sen anladın ve bugün bunu ben daha iyi anladım !
Acıyı çeken anlarmış da elinde olanlar imkânlarının kıymetini ise bilemezmiş ! Birileri; uğrunda bir ömrü feda edecek kadar arasa da bulamazmış, birileri için ise bakkala ekmek almaya gider gibi kolaymış da o da tutup ekmeği annesine aldıracak kadar da aymaz mış ! Anneniz yanınızdaysa her gününüz özel, her gününüz güzeldir. Bilin kıymetini… Sözde değil özde olsun, yalan değil gerçek olsun… Gidin ve sarılın ona nedensiz teşekkür edin. Maneviyatınızın bekçisidir anneler her gün sevin… Toplayanınızdır, çekip çevireninizdir, idare edeninizdir. O sizin tek gerçekliğinizdir !

Paylaş:
0
0
YAZARIN SON YAZILARI
BİR BAYRAM SABAHI… - 25 Haziran 2017
Abe Kaynana Naptın Bize ? - 13 Haziran 2017
GÖZTEPE - 6 Haziran 2017
DİSİPLİN ÇOCUKLARI - 1 Haziran 2017
ANNEM… - 13 Mayıs 2017
AYAKKABI MESELESİ ! - 30 Nisan 2017
BATIL TOTEM ! - 30 Mart 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ