FRM TV

AŞK MI? MANTIK MI?

Ayhan Oytun

Ayhan Oytun

FRM TV'de Yazar

Günümüz ikili ilişkilerinin en çok aranan yanıtlarındandır ve son durağa doğru yanaşırken ölümcül darbeyi bitirici bir ustalıkla vurmaktır.

Cevabı biraz çetrefilli olsa da satranç ın taşlarını birer ikişer oynamaktır ve çıkan sonuca göre de pozisyon almaktır !

Aşk ile mantık arasındaki tercihi kimi zaman da akan suyun yoluna bırakmaktır, günü gelince de kadere sarmallayıp ona da bağlanmaktır ! Kimimiz evlilik yaparken önceliği mantığa, kimimiz aşk olmaz ise evlilik de olmaz gibi kesin çizgilerle örer hayallerinin yongasını.

Peki aslolan nedir, ne olmalıdır ve bu vaziyet zaman içinde nasıl ve nereye doğru evrilir ? Basmakalıp ve düzgüsel bir yoldan ilerlediğimizi varsayalım önce ve standartların dışına çıkmadan üzerine de duygunun şahlanışını koymadan bir ilerleyelim.

Zor aşık olan ya da hayatı boyunca aşkı hissedememiş, kelebekleri göğsünden yukarıya uçuramamış biri olarak bakalım mesela olaya.

[c_dropcap]Ergenlik çağında ayakları yere basmayan ve gelecek hayali için daha toy olan gençlik zamanlarımızı saymayalim ama ! 20 li yaşlara gelince de daha var diyerekten flörtöz takılıp sıkmayalım da kendimizi. Hani zamanı var, hani daha erken üzerimizde de mahalle baskısı yokken diyelim ve bu psikolojiyle ilerlemeye devam edelim. Bir yandan aşık olacakmış gibi hissedip öte yandan da bu yaşta sağlıklı bir karar verememekten de çekinelim. Okuyalım, askere gidelim gelelim de sonra bakalım mesela. 30 una kadar daha var diyerek de yüreğimize su serpelim.[/c_dropcap]

Bu yaşların olmaz ise olmazının aşk evliliği yapmaktan geçtiğini düşünelim ! Hazır sıkıştıranda yok zaten, yuva kurmak içinde yeterli olgunluğa da erişememişken… 30 lu yaşlara kadar düşe kalka gelip elde avuçta gözle görülen bir ilişkinin içinde kendini bulamayanlar için hayatlarının ikinci ve daha ciddi düşünmeye yeltenecek sahnesinin startı da başlıyor olacaktır. Gazanız mübarek olsun a dostlar. Bu evre 20 li yaşlardaki gibi free, çılgın ve gevrek olmayacaktır ! Aile olmanın, aile kurmanın sorumluluğu ve baskısı üzerlerinizde bir yıl olacaktır artık. Tabiri caizse kartlaşma yaşınız yaklaşmaktadır. Anne, baba, eş dost iyiden iyiye sizi baş göz etmek için sıkıştıracaktır.

Kızlar için evde kalma fobisi, erkekler için de artık bir karar verme ve bunu bir an önce uygulayıp izdivaç kurma yetisi mekanizması sonuna kadar sıkıştıracaktır kişiyi.

Erkek de kadın da bir an önce yuva kurmalı ve çoluk çocuğa karışmalıdır. Artık eskisi kadar rahat hareket ve seçme kabiliyeti kalmamıştır üstelik zaman da dardır. Kötünün iyisi olsun bizim olsun mantığı ile çıkış yolu aranacaktır. İyi kötü bir iş, düzgün bir kişilik kimi zaman yeter de artar. Burada baskın olan niyet her iki kişinin de evlenmek arzusuyla yola çıkmış olmasıdır. Bu aslında anlaşmanın da yumuşak karnınıdır. Orta yolu bulmayı kolaylaştıran itici kuvvetidir. Bu sebepten ötürü mantık aşkın önüne geçer ya da geçebilir.

Yaşını almış ve kişiye göre zaruriyet (ihtiyaç) halini almış olan izdivaç hali anlaşma temelinde yürüdügünden dolayı mantık daha ağır basar konumda kendine yer edinebilir.

Bu saatten sonra yakalanacak aşk artık kişi için ekstrem bir kazanım halini alır ama olmazsa da olabilir. Çünkü temelde işin özü artık anlaşabilmekten geçer. Her iki tarafta bu durumun farkında olduğu için mantık birlikteliğine kazanım olarak bakacaktır. Yalnız herkes böyle düşünmeyebilir. Yaşını almış ve belli bir hayat tecrübesine erişmiş bazı bireyler mantık ve aşkı beraber kovalamak isteyebilecektir. Onlar için ne sadece aşk karın doyurur ne de kuru kuruya mantıkla bu iş yürür.

Bu iki ambiyansı birlikte yakalayamadıkları için izdivaç yapma fikrine de mesafeli yaklaşacaklardır. Bu tercih kişiden kişiye değişebilir. Mantığı bir kenara koyup sadece aşk temelinde evlilik yürütmek isteyen de illa ki olacaktır.

[c_dropcap]Lakin 20 yaşında bir birey ile 30 ve 40 larından sonra yuva kurmak isteyen bireylerin ilişkiden istekleri ve beklentileri de haliyle farklıdır. 20 li yaşlarda aşk baz alınırken yaş arttıkça işin rengi mantık temeli üzerine doğru evrilir. Aşkı aramış ama bulamamış ve 40 ında evlilik yapmış bir bireyin bu sebepten ötürü umudunu kesip çare olarak mutluluğu mantık evliliğinde araması ve üçüncü bir şahısta aşkı yakalaması da süregelen ilişkisine zarar verebilecek ve ikilemde kalmasına yol açabilecektir.[/c_dropcap]

Aynı şekilde sadece aşkı yakalamış ve izdivaç yapmış bir birey de zaman içinde bu sevgisini kaybetmiş hatta kimi zaman da maddi kaygı içine düşerek ilişkisini gözden geçirmek de isteyebilecektir. Aşkı yaşamış bu kişi de çıkışın burada olmadığını kendince düşünmüş olacak ki o da mantık çerçevesindeki bir arayışa doğru evrilmekte bir yanlış görmeyecektir. Temelinde yaşanmışlıklar, emek bunun sonucunda da güven ile olgunlaşıp aşk ve mantığın iç içe geçtiği ilişkilerde kazananının olmadığı bir birliktelik en sağlıklı ve en güzel olanıdır. Temelinde kişi hem maddi hem de manevi doyuma ulaşacağından ikilem yaşamaz ve üçüncü şahısların araya gireceği bir ruh halinin içinde de kendini bulmaz.

Bir gözlemimi daha belirtmeden sözlerimi tamamlamak istemem.

[c_dropcap]Çekirdek ailesi ile yaşamış ve bu hayatın içinden hiç kopmamış bir bireyin evlenmesi, hayata erken başlamış ve ebeveynlerine ihtiyacı olmadan ayaklarının üzerinde bir başına yaşantısını idrak etmiş kişiye oranla evliliği daha çabuk gerçekleşmektedir. Hayatının neredeyse her döneminde varlığını hissettiği bir ailesi ve anne babasının bir gölge gibi her ihtiyacını karşılaması ile manevi zenginliğini yanında hisseden birey, dışarıdaki hayatı kendi ayaklarının üzerinde idame ettiren kişiye oranla evlilige daha yatkın olmaktadır. Rol modelinden öyle görmüştür ve bu duruma o kadar alışıktır ki bir an önce izdivaça evriliverir.[/c_dropcap]

Rol modelinin kendisi olduğu yek yaşamına alışmış bireylerin özgürlüğünü çok önceden keşfetmiş ve ihtiyaçlarını bu şekilde yenmiş olmasından ötürü evliliğe yelken açması ise daha geç olmaktadır. Karşı taraftan alınan çekim gücüne malûm elektrik diyoruz. Bu bir nevi tahammül dür. Ne zaman, nasıl ve hangi zamanda geleceği öngörülemez, muallakta bırakmaz, arafı yoktur, zorla kabul ettirelemez ve mantık dışı bir istemdir. Önemli olan bu duygu dalgalanmasının geçtiğinde veyahut süre geldiğindeki nihayetin mantık ile örtüşüp, örtüşmemesidir. Mutlu günler…


 

Paylaş:
0
0
YAZARIN SON YAZILARI
BİR BAYRAM SABAHI… - 25 Haziran 2017
Abe Kaynana Naptın Bize ? - 13 Haziran 2017
GÖZTEPE - 6 Haziran 2017
DİSİPLİN ÇOCUKLARI - 1 Haziran 2017
ANNEM… - 13 Mayıs 2017
AYAKKABI MESELESİ ! - 30 Nisan 2017
BATIL TOTEM ! - 30 Mart 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ