FRM TV

AZINLIK RAPORU

  • Genel
  • 05 Ocak 2016
  • 165 KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

12366580_939604742790045_133564284_nŞimdi daha iyi anlıyorum… Büyüklerimizin neden bayram sabahlarında bizleri kapı kapı dolaştırıp konu komşunun elini öptürmeye zorladığını ve artık kızmıyorum ! Hiç sevmezdik, zor gelirdi hani özellikle de mecburiyetle, emrivakiyle gidilen misafirlikler o ziyaretler… Gittikçe daha da kötüleşen ve lime lime çözülen günümüz ilişkilerini gördükçe hak vermemekte elde değil sanki. Bizi biz yapan, özümüzü yansıtan ve hani Anadolu insanı misafirperverdir teziyle birebir uyuşan bu kültürün belki ufak ama çok önemli bir mihenk taşıymış gelenek ve göreneklerimizi bu şekilde yaşatmak. Aslında bu kadar güçlü ve zorlu hayat şartlarına karşı bu maneviyatla ayakta duruyormuşuz.Türk aile yapısı denir hani ve biz bunu birşeylerle pek ilişkilendiremeyiz ben bununla ilişkilendiriyorum daha ziyade. Evet bugün bile Anadolu’nun bir ilçesine gidin kim olduğunuza bakmadan yabancıyı misafir ve baş tacı ederler, karnını doyurur ve yatacak yer ayarlarlar. Hiç mi bozulmadı herkes mi böyle ? tabii ki bozuldu, tabii ki artık eskisi gibi değil hiçbirşey ama hala bu gelenek göreneklerimizi yaşatan yerlerin olduğu aşikar. Şehir yaşantıları ise külliyen bu anlattıklarımızla tezat. Bütün gün yorulan ve işten kıt kanaat zaman bulan karı-kocanın kalan zamanını dinlenmeye ayırması gayet olağan. İnsanlar artık kendilerine daha çok zaman ayırmayı ikinci bir şahsa zaman ayırmaktan daha önemli görüyor. Makas bu şekilde de açıldıkça maneviyat ile aradaki uçurum da gittikçe büyüyor. Tahammülsüzlük artıyor, egolar artık daha fazla hükmediyor benliğimize. Buna uğraşlarda çeşitlilik ve zorlaşan hayat koşulları da eklenince kişi ister istemez daha asosyal hale geliyor. Artık bırakın konu komşunun elini öpmeyi, kapı komşusunu tanıyamaz oldu insanlar… Eskiden kadınlar apartmanlarda gün yaparlardı, evde bir eksik olur komşunun kapıları çalınırdı, limon, tuz, fazla ekmeğin var mı teyzeciğim unutmuşuz almayı denirdi mesela, sonra tabiki yavrum diyen o teyzelerimiz, ablalarımız eksik gedik ne varsa verirler üzerine birde ilave olarak annene selam söyle çocuğum diyerek te bu kombini tamamlarlardı… Şimdi nasılız mesela komşularımızla ? gözüm pek tutmadı bunu, in midir cin mi… ne iş yapar, amann kızı da pek gürültü yapıyor canım, uğraşamam şimdi konu komşu falan vs vs diyoruz değil mi ? Hayatın hiçbir alanında artık eskisi gibi değil hiçbirşey. Düzenin bir dişlisi olarak sisteme ayak uyduruyoruz sadece hepsi bu !
Pekiştirici bir örnekle yazımıma son vermek isterim: Memleketten dedem gelmiş… Kafasında fotr şapka işte o bildik Anadolu insanı. Bir de lakabı var ‘Uzun Mustafa’ derler, eskiler hep takarlar birbirlerine böyle lakaplar ya babayiğittir kapıdan sığmaz ilerlemiş yaşına rağmen camii inşaatı sırasında ikinci kattan düşmüşlüğü sapasağlam kalmışlığı vardır… Artık yaşlandı tabii haliyle. Tüm aile fertlerini artık bir çatı altında toplamak biraz şans ve kısmet işidir. O gün dayım, teyzem,kuzenlerim dedem vs hep birlikteyiz. E tabii bunlar eski insanlar sohbet muhabbet ararlar hep öyle büyümüşler çünkü ne bilgisayar varmış ne de doğru düzgün televizyon varsa yoksa lambalı radyolar ve o radyolarda dinlenen arkası yarınlar. Sırayla anlatın bakayım diyor dede. Kimi askerlik, kimi okul… atış serbest yani. Tamam da yeni kuşak gençler sıkılıyor ve kaçıyorlar sohbet muhabbetten. Ufak olan kuzenlerimin biri bilgisayarına kantır oynamaya, ötekisi kız arkadaşıyla buluşmaya, diğeri cep telefonuna gelen mesejla meşgul oluverip ortamdan tüymeyi başarıyor muhabbete direnenler ise yine o eski topraklar oluyor !
Bizler sokakta büyüyen ve eve hiçbir zaman dönmek istemeyen bir nesili yedik bitirdik. Şimdiki çocuklar sokağa inmeye üşeniyor varları yokları bilgisayar oluveriyor. İki mahalle ötedeki çocuklarla arkadaş olan bizler, kapı komşusunu bile işte bu sebepten tanımayanlarsa şimdiler… ve malesef ki bu değişim bizi daha çok yalnızlaştırıp, tahammülsüz yanımızı da azgınlaştırıveriyor ! Sarmal öyle büyük bir hal alıyor ki eski kuşağın o alışkanlıklarını da yeyip bitiriveriyor ve bizleri de o düzenin içine ister istemez itiveriyor. Hemde emrivaki yaparak :
”Düzen bu çarklara alışın ! Sizde artık bu çarkın dişlilerindensiniz. Oyunu bozan diskalifiye olur !”

Paylaş:
0
0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ