FRM TV

“BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ COFFEMANİA”

  • Haberler
  • 07 Ocak 2016
  • 278 KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

f02330db-cef1-4232-a368-99b6283175b0

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir şubesi AR-GE komisyonu tarafından organize edilen tecrübe aktarım programının konuğu Coffemania Kurucu Ortağı ve aynı zamanda ASKON İzmir şubesi üyesi olan Yakup Dabak oldu.

Programda çok sayıda ASKON İzmir şubesi üyesi ve misafir yer aldı.Coffemania Kurucu Ortağı Yakup Dabak, izleyicilere gastronomi tarihi,kahvenin tarihi ve günümüzdeki önemi, kafe sektörünün dünyadaki ve Türkiye’deki yeri ve Coffemania’nın doğuşu ve gelişim süreci hakkında bilgiler verdi.

2700cef8-eccd-45b9-bd15-46f8f1fc30cfProgramın açılış konuşmasını yapan ASKON İzmir Şubesi AR-GE Komisyon Başkanı Safa Narlı,Türkiye’ye ve İzmir’e önemli katma değer sağlayan Sayın Dabak’ı ASKON’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk , AR-GE komisyonumuzca organize edilen bu programımı  2016 yılında gerçekleştireceğimiz sıra faaliyetlerimizin ilkidir.  Bu tarz eğitimler, seminerler ve konferanslar üye işadamlarımızın  günlük hayatlarında ve iş hayatlarında büyük fayda sağladığını düşünüyoruz .Biz ASKON olarak üye işadamlarımızın her alanda gelişini ilke edinen bir kurumuz umarım programımız dinleyiciler için faydalı geçer . dedi

Yaklaşık 6 yıl önce kurulan Türk kahve zinciri Coffeemania, dünyaya açılmaya devam ediyor. Malezya’daki 3 şubenin ardından, Master Franchise görüşmeleri için önümüzdeki ay da Çin’e gidecek olan marka, Çin’de ilk etapta Şangay’da ve Guangzhou’da bir mağaza zinciri oluşturacak. Coffeemania kurucularından Yakup Dabak, Çin’in dışında devam eden görüşmeler arasında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Almanya’nın bulunduğunu anlattı. Kurucularının bir diğer markası olan Vesaire CoffeeMania’nın ilk mağazası ise İzmir’de açılacak. Dabak, “İlk 3 mağazayı İzmir’de açtıktan sonra, İstanbul’a geleceğiz. 3 yıl içerisinde ise 30 ila 40 arasında bir mağaza sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni markamız Vesaire ile birlikte, kahveyi içilebilir bir fiyat segmentine sokmaya çalışıyoruz. Kahve artık lüks olmaktan çıksın istiyoruz” dedi.

KAHVEHANE KAFEYE DÖNÜYOR

506d36a4-9f0d-4f06-a1b1-a72a797e6176Yakup Dabak, kahve sektörünün geleceğinin parlak olduğunu,nedeni ise bugün Almanya’da kişi başı kahve tüketimi yıllık 160 litre civarında iken, bizde sadece 20 litreymiş. Dabak, “Sektör çok bakir. Ama artık kahvehaneler yavaş yavaş yerlerini cafelere bırakıyor. Anadolu’daki meşhur pastaneler bile formatlarını değiştirmeye başladı. Tüketim alışkanlıkları değişiyor. Artık ev dışında daha fazla tüketir olduk. Bütün bunlar üst üste koyduğumuzda pazar, keyifli büyüyor. Krizlerden de pek etkilenmiyor. dedi .

YURTDIŞINDAKİ İLK ŞUBELER MALEZYA’DA

Merkez İzmir haricinde Türkiye’nin birçok kentinde 50’yi bulan şubelerin yanında yurtdışındaki ilk şubelerinin Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki 3 şube olduğuna dikkat çeken Yakup Dabak; CoffeeMania markasının tescilini 20 ülkede aldıklarını, yurtdışındaki yeni şubelerinin yakında Çin’de açılacağını, Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun birçok ülkesinde yeni şube görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti.

ÇAYIN TAHTINA TALİP

Kahvenin bağımlık yapan ama sağlığa faydası olan ender ürünlerden biri olduğuna dikkat çeken Yakup Dabak, özellikle, Türk kahvesi, filtre kahve ya da espresso bu anlamda kanıtlanmış faydaları olduğunu söylüyor. Bugün mağazalarında kahvenin yanında Türk insanın olmasa olmazı çayın da yer aldığını anlatan Dabak, ama bir gün kahvenin çayı tahtından indireceğini, bunun büyükşehirlerde başladığını aktarıyor. Personelden lokasyona ve dekorasyona kadar her şeyi kendilerinin planladığını söyleyen Yakup Dabak, anahtar teslim bayilik verdiklerini söylüyor.

 ALTIN MADALYALI KAHVE

1

Alman Gurme Kahve Kavurucular Loncası Deutsche Röstergilde’nin bu yıl 7.sini gerçekleştirdiği yarışmanın “Filtre ve Espresso Kahve” kategorilerindeki altın madalyalar, bu yıl ilk kez Almanya dışından bir markanın Coffemania aldığı söyleyen Yakup Dabak, katıldığı yarışmaya özel harman filtre kahvesi Mania Blend ve Espresso Portugal Blend olmak üzere 2 farklı kahve gönderdi. Toplamda, kavrulmuş 75 filtre ve 75 espresso kahve çekirdeği aynı tadım turlarında aynı koşullar altında hazırlandığı ve kör tadımla denendiği yarışmada, kahveler “saflık, koku, aroma, asitlik, armoni ve bütünlük” unsurları üzerinden değerlendirildiğini yarışmada altın madalya aldıklarını dile getirdi.

HABER:AKIN HARMAN (ASKON)

Paylaş:
0
0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ