FRM TV

EVLİLİĞE HAZIR OLMAK ?

Ayhan Oytun

Ayhan Oytun

FRM TV'de Yazar

Senin için ölüyorum bitiyorum, sen hayatımın aşkımsın, Allah seni benim için yaratmış ve buna benzer tonlarla yüksek bazda karşı cinsinize aşk morfini yükleyip iki gün sonra kültürümüz farklıymış, anlaşamadık, şiddetli geçimsizlik yaşadık gibi sözlerle ışın hızıyla ilişkilerini bitiren kardeşlerimiz için atalarımız ne güzel söylemiş:

“Hızlı giden atın boku seyrek düşer !”

Ya bakma aslında bunu da bilmiyor olacaktık lakin bu sevgi pıtırcığı moduyla dünyayı toz pembe gözlükleriyle sarmalamış kardeşlerimiz yanak yanağa fotoğraflarını alengirli sözlerle döşeyip sosyal medya aracılığıyla dünya aleme servis edince kayıtsız kalamayarak öğreniyoruz sayelerinde.

Yani bu vaka-i vakvakiye seninle onun arasında kalsa zaten sıkıntı yok. Sevgi pıtırcıkları, aşk böcükleri 2 günde oluyor mu sana sevgi domuzcukları ? Bir kaç gün önceki evveliyatında çok mutlu mesuttun be adam(kadın) ne oldu da 180 derece çark ettin ya ?

Koca koca adamlar böyle yapadursun akabinde de güvenmekten sadakatten dem vursun… Yok öyle yağma arkadaş ! Sonra diyorlar ki evlilik için hazır mısın ? Nasıl yani ? Böyle olacaksa külliyen yokum bu işin içinde.

Bak ben mesela bu evliliğe hazır mısın ? sualine acayip tavım, takığım.

Kaptan pilotum sanki ve birazdan uçağı kaldıracağım ! Ya da parayı denkleştirdim eve yeni bir televizyon alacağım. Yok kardeşim öyle bir şey. Geçimini idare edecek düzenli iyi kötü bir işin ve evliliği düşündürecek bir de eşin varsa tamamsın. Kenarda kıyıda üç beş kuruş, bazen bir ev, biraz da tecrübe olunca mı tamamsın ? Şimdi kimimiz evet diyecek değil mi ?

Ben de sorayım o zaman abilerimize ablalarımıza. Bu tezi savunan büyüklerimiz 20 yaşına gelmeden evlenmiş, tecrübe sahibi olmadan hayatın içine düşmüş evliliklerini de çıraklık ya da kalfalık zamanlarına denk getirmiş tabiri caizse daha bıyığı terlemeden evlenmiş ! Siz hazır mıydınız peki şimdi tutmuş kriter koyuyorsunuz. O kriterler sağlıklı birer done olsaydı günümüzün boşanmaları bu kadar rekor kırmazdı. Ama o geçmişteki 20 lik tecrübesiz baylar bayanlar hala mutlu mesut yaşayıp duruyorlar. Bir yığın hesap kitapla evlenenlerin vaziyetleri de malum.

[c_dropcap]Hazır mısın falan bunlara inananlardan değilim yani açıkçası. Neye göre kime göre arkadaş ? Hazırlandıkça hazır olmadığını hissediyorsun aslında. Tutup da 20 yaşında da evlenin değil söylemek istediğim. Hadi işin de var artık, e biraz da tecrübelisin şimdi sana kız bakmanın tam zamanı ! Parayı cebine koydun, şimdi pazara alışverişe gidebiliriz ! Burada da ayağımızı yorganına göre uzatıp paramız kadar harcama yapmalıyız. Aslında bu ne demek biliyor musun ? Evlilik külliyen maddiyata teslim olmuş demek. Yani evin temeline çimento yerine kum, demir yerine de sunta kullanmak demek. O da temelinin maneviyat olduğu evliliklerin yerini günümüzde maddiyata teslim etmesi demek. Eskiden insanlar evlenirken hazır mısın diye sormazlardı.[/c_dropcap]

Maneviyatın gücüne inanır temeli de bunun üzerine inşa ederlerdi. İş, güç ve tecrübe zamanla olur, ama maneviyat olmaz ise olmazdı. iki gönül bir olursa samanlık seyran olur hala evliliğin temel kuralıdır. İşin özünde güçlü bir maneviyat yoksa sen ne kadar hazırlık yapsan da hazırım desen de ufak bir rüzgarda, sallantıda, zorlukta o temel çöküverir alimalah.

[c_dropcap]Evlilik üzerinde oturup uzun uzadıya plan yapılacak bir limited şirketi değil, gönül birlikteliğidir. Hastalığımda yanımda olmayanın sağlığımda yanımda olması ne ifade eder ki ? Bu işler hazır olmak ile değil, karşı tarafın sana evliliği düşündürmesi ile oluşacak bir kurumdur. Laf açılmışken şunu da belirtmek isterim : Sana kız bakacağım kız bakıyorum diyenlere de çok bel bağlamayın. Çünkü bunları diyenler sadece seni görünce aynı konuyu ısıtıp ısıtıp tekrar masaya koyanlardır. Bayramdan bayrama yani. İçin hoş olsun işte be abi. “Aklımdasın ama ha” burada kilit kelimedir. Kelimenin yuvarlanmış hali yani. Seni her gördüğünde kız konusunu açar gönülden ırak olunca kaybolur, denk gelince de yeniden hatırlar ! Genelde tamam, hee gibi şeyler deyip geçin. Aralarında sizin için gerçekten samimiyetle ilgilenecek kişiler de çıkacaktır. Onları çürük elmaların içinden çıkarın ve ayrı bir yere alın ! Şahsi kanaatim görücü usulu evliliklerin (bir akraba, arkadaş, hemşeri, tanıdık vs aracılığıyla) diğerlerine nazaran daha uzun ve sağlıklı yürüdüğüdür.[/c_dropcap]

Evliliğin bir yaşı da aslında yoktur. Zamanın geçiyor denmesinin nedeni de çocukla ilişkilendirildiğin içindir. Kelimenin doğrusu çocuk yapma yaşının geçiyor olduğudur. Bu nedenle de mahalle baskısı hep ensendedir. İki kelam arasında bir çok kız yakıştırılır, aracı olmak için de can atılır. Bu bizim kültürümüzün iyi tarafıdır.

Haydi şimdi kalın sağlıcakla…

Paylaş:
0
0
YAZARIN SON YAZILARI
BİR BAYRAM SABAHI… - 25 Haziran 2017
Abe Kaynana Naptın Bize ? - 13 Haziran 2017
GÖZTEPE - 6 Haziran 2017
DİSİPLİN ÇOCUKLARI - 1 Haziran 2017
ANNEM… - 13 Mayıs 2017
AYAKKABI MESELESİ ! - 30 Nisan 2017
BATIL TOTEM ! - 30 Mart 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Vedat Çağırgan dedi ki:

  Ayhanım eline kalemine sağlık.. Limited şirketi değil diyorsun da, artık anonim şirketine döndü bu mesele. Mantık Evliliği denilen bir durum da var dikkatini çekerim 🙂

  0

  0
 2. Ayhan Oytun Ayhan Oytun dedi ki:

  Teşekkür ederim Vedat’ım. Anonim şirketine döndü evet ama bu mantık evliliklerinin de soru işaretleri yok değil. Genelde maddiyata dayalı bir mantık sistemi üzerine kurulduğu için manevi duyguları otomatikman az da olsa ikinci plana atma gibi bir vaziyeti de doğuruyor. Yani şöyle ki : Şirketler kar ettiği oranda ayakta kalırlar. Zarar edilen noktada dağılırlar. Bu karlılık maddiyatla doğrudan orantılı. Manevi ortaklıklarda zarar da edilse ayakta kalmak ve birlikteliği devam ettirmek temel husus. Tabii mantık evlilikleri fazla seçenek de sunmadığı için yapılıyor ayrıca. Yaşın ilerlemesi, çocuk yapma isteği, bu saatten sonra fazla seçiçi olunacak lüksün olmaması gibi nedenleri de doğurduğu için çiftlerin bu noktalar üzerinde anlaşması da olağan oluyor. Örnekler artı ve eksileriyle çoğaltılabilir. Köşe yazısı olacak kıvamda bir konu 🙂 Sevgiler….

  0

  0
  1. Vedat Çağırgan dedi ki:

   Bu mevzu çok derin çooook 🙂 Bence bu konu üzerinden haftalık yazı serisi çıkartırsın sen 🙂

   0

   0
 3. Ayhan Oytun Ayhan Oytun dedi ki:

  Çıkar Vedat’ım çıkar.. Dizi de yaparız, film de çeviririz. Güzin ablaya benzemeyelim de 🙂

  0

  0
 4. Sarseri dedi ki:

  Evlilik hayat ta evlenmem dedigim ama başıma gelen en güzel şey …….. Her şey inanmakla başlıyor ve sonrasında düzgün bir düşünce sahibi isen karakteri ni kişiliğini ortaya koymuş isen ruhun sadece ondadır. Karşınızdakine inanmadan önce kendinize inanın. Ve sonra alın yazısı size en uygun en makul insanı size vahşedicektirr…… Ayhanım senin önünde ceketimi ilikliyor saygı ve slmlar ımı yolluyorum…

  0

  0
 5. Ayhan Oytun Ayhan Oytun dedi ki:

  Altan’ım öpüyorum gözlerinden. Güzel fikirlerini paylaştığın için teşekkür ederim.

  0

  0
BİR YORUM YAZ