FRM TV

GENETİK VE HAYAL DEĞİL, DOĞAL VE GERÇEK

  • Genel
  • 05 Kasım 2016
  • 62 KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Geçmişi olmayan, geçmişinden utanan veya gelecek endişesi taşıyan insanlar hayal dünyasına girer ve hayaller kurarlarmış.

[c_dropcap]Televizyon ekranlarında bu hayal dünyasının ürünlerini bolca görmekteyiz. Bugün sürekli televizyon izleyen bir insan Vietnam savaşını Amerika’nın kazandığını zanneder. Rambo filmleri yüzünden. Oysa Amerikalılar geçmişlerindeki bu utancı yok etmek için hayal dünyalarında Rambo karakterini yaratmışlardı.[/c_dropcap]

İnsanlarına güvenmeyen, olası bir sıkıntıda halkının kaçacağını düşünen bazı yazarlar da hayal dünyasına girip Superman, Batman, X-Man, Spiderman gibi uzaylı veya genetik değişime uğramış yarı insan yarı başka bir şey türünde kahramanlar yaratarak kendilerini güvende hissetmek istemişlerdir.

Peki, biz ne yapmışız?

Yüzyıllardır savaşlarda binlerce kahramanını kaybeden biz Anadolu insanı?

Hep merak etmişimdir. Superman’i, Örümcek adamı ilk biz senaryosunu yazıp filme çekseydik bu kadar ciddiye alınır mıydı diye. Bana komedi filmi olurdu gibi geliyor. Çünkü tarihinde binlerce kahraman görmüş bir millete bu tür hayali kahraman yaratmak anca dalga geçmek için olur.

Ama son yıllarda globalleşme adı altında geçmişimizdeki bu kahramanlar bize unutturulup, onların yerlerine hayali kahramanlara hayranlık beslememiz isteniyor.

[c_dropcap]Kurtuluş savaşında Yunan kontrolündeki bölgede Yunan ordusuna ağır hasar veren, Kurtuluş savaşı başladığında da savaş alanı ile Yunan ikmal merkezleri arasındaki noktalara sızarak cephede savaşan Yunan askerlerine gönderilen destekleri engelleyen, Kurtuluş savaşı başlamadan önce gerek düşmana gerek halkı ezen kendi milletinden yöneticilere baş kaldıran  Efe kültürümüz de bu unutturulmak istenilen kahramanlıklarımızdan birisi maalesef.[/c_dropcap]

Geçmişimizin bir parçası ve tamamen gerçek olan bu kültürün neden unutturulmak istendiğine değinmeyeceğim. O çok ayrı bir konu. Ama bunca engellemeye ve kuşatmaya rağmen bu kültürü unutanlara hatırlatmak, bilmeyenlere anlatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için canla başla çalışan herkese saygı duyuyor ve başarılarının devamını diliyorum.

14958281_10154827320807847_1805480785_nBu kültürü unutturmamak için uzun süredir uğraşlar veren, Ege Efe Kültür derneği başkanı sevgili kardeşim Ersin Ayyıldız’ın da rol aldığı, Prof. Dr. Abdürrahim Karademir ve öğrencilerinin halk dansları ile süslediği, M. Ümit Görgülün’ün “Çakırcalı Mehmet Efe ve Kızanları” isimli danslı tiyatro ile taçlandırdığı, Konak Belediyesinin düzenlediği Güzelyalı Kültür Merkezinde, 4 Kasım tarihinde sahnelenen tiyatro oyununda emeği geçen, maddi manevi destek olan herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Paylaş:
0
0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ