Hormon’sal ! Muhabbetler…

ayhanoytunthumbSon zamanlarda bir ‘sağlıklı ve organik yaşam’ modası sardı dörtbir yanımızı değil mi ? 10 sene evveliyatına kadar böyle bir şey hatırladığımı pek sanmıyorum ben mesela ! Organik pazarlar, ekolojik ürünler, mahalle ve sokak aralarının olmaz ise olmaz jimnastik aletleri, her sabah ya da işten sonra yapılan yarım saatlik sağlıklı yaşam yürüyüşleri, daha fazla meditasyon ve yoga birazcık ta sağdan soldan aydınlanma ve alternatif tıp yöntemleri… Kirlenen ve hormon basan hatta ambalaja giren yeni dünyaya misilleme olarak doğan akımların sonucudur belki de. E ayrıca da bilgiye ulaşmak günümüzde haliyle bir tık da ötede ! Yani öyle bilgiyi aramak için kütüphanelerde saatlerinizi geçirmeye gerek yok. Meydan Larousse a ise hiç gerek yok. ( Neydi ya o öyle bir satır bilgiyi aramak için cilt cilt kitapları altına üstüne getirmek, çocukluğumuzun pek kıymetli zamanları da zaten bu cilt cilt kitaplarda bilgi aramakla heba oldu gitti)

Bir yandan böyle otantik yaşamaya çalışırken öte taraftan da yorulup terleyip acıkıp pizzaların üzerine ketçap mayonez sıkmaktan, bigmag i de patates kızartması ve kola ile tüketmekten de geri kalmıyoruz ! Dondurulmuş ve genetiğiyle oynanmış gıdaları bolca buzdolabımıza sokup, etin bile alternatifini tüketiyoruz (salam-sosis-jambon) Aslında pazarlardan köy domatesi,patatesi, soğanı diye aldığımız ürünler var ya hani zirai ürünlerin gelişmesi nedeniyle böcek ilacından sinek ilacına, erken olgunlaşmasından renk vermesine kadar öyle çeşitli ilaçlarla beslenip büyütülüyor ki biz işte onu bile doğal sanıyoruz ! Oysa ki suyu bile artık ‘işlenmiş’ içiyoruz. Çocukken kana kana içtiğimiz o musluk suyu bugün artık dilimizde pek yavan ve içilmez bir tat bırakıyor değil mi? Soframızın olmaz ise olmazı ekmek bile zararlıymış kalp krizinden, şeker hastalığına kadar Allah ne verdiyse yapıyormuş !

Yediğimiz, içtiğimiz,soluduğumuz kısacası hayatın içinde ne var ise… Sanayi gelişir, bilim ilerler de yediğimiz içtiğimiz mi değişmez ? değişir… İnsanlar bile artık doğal değil be ! Ara ki bulasın. O bile hakgetire ! Bak mesela bir örnek daha vereyim: ‘’Bu yeni nesil maşallah hep bir iri benim oğlan daha 16 sında’’ diyen bir annenin bu cümlelerini illaki duymuşsunuzdur değil mi? Ee bende ona diyorum bu kadar hormonu yüklersen herşeye olacağı odur be teyze ! Salatalık bile yarım saatte gocuyor artık, senin oğlan mı gocamasın 16 yılda ! kaçamıyorsun… İlla ki vücut bir şekilde bunu alıyor. Ama bunu alırken senin genetiğinle oynuyor, sonra o genetik yapın bu yeni versiyonu tanımıyor toksin yapıyor biryerlerde biriktiriyor, dna nı bozuyor. Bu hızda gider isek dünyanın sonu öyle vebadan ya da savaşlardan değilde kanserden olacak alimallah ! e şimdi hal böyle iken bir bakıyorsun insanlar artık çocuk sahibi olmakta bile zorlanıyor doktorlara da dünyalarca para akıtıyor. Neden ? eskiden hiç böyle bir sorun yoktu. DNA bozuldu kardeş, sperm sayın düştü, yumurtaların işlevsizleşti. Sezeryan, tüp bebek, alternatif tıp aranır oldu…

Halimiz pek trajikomik ama… Çocukluğumuzda heryer organik pazardı, hani şimdilerin köy kahvaltıları falan varya o zamanlar böyle çekici falan değildi, şimdi millet organik pazara gitmek için feşmekan bir köyün pazarını bellemiş tee nerelere gidiyor kalbürüstü olmuş artık mesela herkes de gidemiyor ha normalinden 1 kat daha pahalıya alıyorsun üstelik. Buraların ‘Şirince’ adlı bir kasabası vardır köy kahvaltısı sunar misafirlerine birde marifetmiş gibi anlatırız hani ‘’Şirince’ye gidersen köy kahvaltısı yapmadan dönme’’ diye ! hey Allahım ya ne günlere kaldık…

Ben onu- bunu bilmem işte arkadaş… Şimdi şöyle yeşil çekirdekli hafif ekşimsi ve sulu domatesi hafif tuzla bulayıp ısıracaksın, yanında birde peynirin olacak senden kıyağı yok valla. Tuz demişken… Sofralarınızda yiyeceğiniz tuz, kaya tuzu olmalıymış uzmanlar bir de artık onu tavsiye ediyor bilginiz olsun !

Paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Hiç oy verilmemiş:( İlk oyu sen ver

Yorum Yap

2 Yorum var "Hormon’sal ! Muhabbetler…"

avatar
1000
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

Altan
Ziyaretçi
Altan
7 Aralık 2015 12:42

Sirincede kahvalti iyi gider valla arkadas

wpDiscuz