SON DAKİKA
FRM TV

KANDIRILDIM (Bir Garip Yol Hikayesi)

 • Genel
 • 09 Ağustos 2016
 • 458 KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

sedat-cagirgan-imageŞoförlüğünü yaptığı çete yakayı ele verince hakim ile şoför arasında geçen diyalog;

Hakim: “Evladım. Bu yanındakiler bütün bu haltları işlerken yanlarındaydın. Yedikleri her haltı gördün. Ve utanmadan “ben masumum” diyorsun. Hele anlat bakalım nasıl masumsun!”

Zanlı : “Şimdi hakim bey. Bu arkadaşlarla beraber aynı mahallede büyüdük. Hepimiz komşu çocuklarıyız. Aynı ilkokula gittik, aynı bahçeden erik çaldık, aynı hocadan dayak yedik, aynı kahvehanede sohbet ettik.

Ben o zamanlar bir minibüste muavinim. Yolcularla aram çok iyi ama kaptanla anlaşamıyoruz. İşte öyle bir gün yine kahvehanede otururken bu arkadaşlar geldi. Dertleştik biraz. Birkaç gün sonra bu arkadaşlardan biri bana bir minibüs getirdi. “onca yıllık hukukumuz var. Kardeşimin sorunu bizim sorunumuzdur” dedi minibüsü bana verdi. Nereden bileyim çalıntı olduğunu. Potansiyel bir yolcum da var. Ben başladım minibüs şoförlüğüne. Kaptan oldum diye seviniyorum. Sevincimden hiçbir şey görmüyorum.

Aradan biraz zaman geçti. Minibüste yolcu taşıyorum. Şu arkadaşlar minibüsüme bindi. Biri yanıma gelip “kardeşim. Bir süre senin minibüsü kiralayacağız. Bir gezi işimiz var. Sen de bize şoförlük yapacaksın. Hemen şimdi” Dedi. Ben de kabul ettim. Ama içerdeki yolculara bunu söylemeyi unutmuşum.

Efendim. Biz güzergahtan çıkıp geziye başladık. Derken bu arkadaşlar birden bire kafalarına kadın çorabı geçirip çantalarından silah çıkardılar. Bir binanın önünde durup beklememi söylediler. Ben de denileni yaptım. Bir süre sonra arkadaşlar elerlinde bavullarla koşa koşa binadan çıkıp minibüsüme tekrar bindiler.”

Hakim : “ O bina ne binasıydı?”

Zanlı : “Bankaymış hakim bey”

Hakim : “Peki oğlum sormadın mı bankaya niye silahla girmişler?”

Zanlı : “Valla hakim bey. Aklıma gelmedi. Sonuçta bizim mahallenin çocukları. Benim çocukluk arkadaşlarım. Yanlış bir şey yapmazlar diye düşündüm.”

Hakim: “Tamam. Devam et. Bankayı soydular minibüsüne bindiler. Sonra?”

Zanlı : “Dediğim gibi Hakim bey. Ben banka soyduklarını bilmiyordum. İşte. Bankadan bavullarla çıktıktan sonra minibüsüme binip “devam et kardeşim” dediler. Ben de bastım gaza. Bunlar içerde maskelerini çıkarıp silahlarını çantalara koydular. Bavullardan birini de bana verdiler. Minibüsümün mazot parası içinmiş.”

Hakim  : “Bir depo mazot için bir koca bavul para mı verdiler? Peki yolcular bir şey demedi mi güzergahtan saptığınız için?”

Zanlı : “Valla hakim bey. Mazot pahalı dediler. Ben de inandım. Yolculardan da itiraz eden baş kaldıran birkaç kişi oldu. Onları yolda minibüsten attık. Oradan ayrıldıktan sonra depo gibi bir yere gittik. Bana yine “sen burada bekle biz geleceğiz” dediler. Bir süre sonra kolilerle depodan çıkıp minibüse geldiler. Kolileri minibüsün bagajına yerleştirip yolumuza devam ettik. Issız bir yere gidip beklemeye başladık. Bir süre sonra arkadaşlarımın Afrikalı din kardeşlerimiz diye bana tanıttığı kişiler geldi. Biz yolcularla beraber minibüste beklerken kolileri bu Afrikalı arkadaşlara teslim ettiler. Bu Afrikalılar var ya Hakim bey. Çok sporcu insanlarmış şerefsizim. Tenis topu almak için teee bizim buralara kadar gelmişler.”

Hakim : “El bombası olmasın o?”

Zanlı : “Valla bilmiyorum Hakim bey. Ben uzaktaydım. Direksiyondan bakınca tenis topuna benzettim.”

Hakim : “Neyse devam et. Yolcular ne yapıyordu bu arada?”

Zanlı : “Yolculardan biri dellendi. Arkadaşlar da minibüsten indirip üzerine tenis topu attı. Sonra oradan ayrılıp pikniğe gittik. Memleketimiz çok güzel Hakim bey. Bin bir çeşit bitki yetişiyor. Pikniğe gittiğimiz yer bir tarla kenarıydı. Arkadaşlar indiler yine benim bagaja balya balya nanemsi bir ot doldurdular. Bu nedir? Nasıl pişer? Diye sorduğumda “bu yenmez. Koku verir. Tütsü gibi bir şey” dediler. Denemek için minibüsün içinde bir demet yaktık minibüsü tütsüledik. İnanır mısın Hakim bey o ot öyle mübarek bir otmuş ki hiçbir yolcum ondan sonra isyan çıkarmadı.”

Hakim : “Eee isyan eden yolcuları minibüsten attıysan senin minibüste yolcu kalmamış olması lazım. Yakalandığında minibüs yolcu doluymuş.”

Zanlı : “Hakim bey. Minibüs boşalınca yolda yürüyen garibanlara rastladık. Bu arkadaşlar sevaptır alalım minibüse dediler. Aldım bende. Yolda öğrendik ki çok acı çekmiş garipler. Ülkelerinde savaş çıkınca buralara kadar kaçmışlar. Biz de sevabına gitmek istedikleri yere kadar taşıdık.”

Hakim : “Oğlum, o garip dediğin adamların bütün paralarını almışsınız?”

Zanlı : “Yok öyle bir şey Hakim bey. İftira. Ama şu arkadaşlar almış olabilirler. Dedim ya ben direksiyondaydım. Şoförün görevi önüne bakmaktır. Arkada olanlar arkada kalır.”

Hakim : “Peki evladım. Siz bu kadar halt yemişsiniz, yer gezmişsiniz. Bu memleketin hiç mi askeri polisi o ıssız yerlerde sizi durdurup kimlik kontrolü yapmadı?”

Zanlı : “Şimdi Hakim bey. Dedim ya benim yolcular beni çok sever diye. Bu yolcularımın arasında hatırlı asker polis ağabeylerim vardı. Yolda asker polis görünce arkadaşlarım rica ediyorlardı ben de o müşterilerimi arayıp rica ediyordum bizi durdurmuyorlardı. Ha durduran olursa da aynı çizgi filmlerdeki gibi birden bire kayboluyorlardı.”

Hakim : “Diyeceklerin bunlar mı? Yani yanında işlenen hiçbir suçtan haberin olmadı ve işlenmesine yardım etmedin öyle mi?

Zanlı : “Evet Hakim bey. Ben sadece Arkadaşlarımın yap dediğini yapıp gitmek istedikleri yere götürdüm. Benim işlenen suçlarla bir alakam yok bana yalan söylediler, beni kandırdılar. Saflığımı iyi niyetimi kullandılar. Ben masumum.”

 

Hakim : “Yaz evladım, Zanlının zeka testi için psikiyatri kliniğine sevkine, bundan sonraki yaşamında oyuncak araba kumandası bile eline almamasına ve ömrünün sonuna kadar bebek yatağında oyuncak ayılarla oynamasına karar verilmiştir.”

 

Sizce bu hikaye hangi siyasi partinin yaşadıklarına benziyor?

 

 

Paylaş:
0
0
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nimet kıraç dedi ki:

  Sen hangi partinin hikayesi olmasını isterdin. Ben hikayeyi biraz farklı anlatayım. Yıl 39 milet kendi uçağını yapar .ancak bir aklı evvel çıkıp uçak fabrikasını kapatır. Abd den ucuz paraya uçak alır yıllar geçer uçaklar bozulur.bu defada abd den pahalı olarak uçak parçası alır hale geliri.daha sonra bu aynı aklı evvel ezanı türkçe okutmaya başlar. Biraz zaman geçer menderes çok çalışır bizim aklı evvel abd uşak ligina soyunur darbe yapılır .erbakan gelir ben kendi motorumu kendim yaparim der traktör yapar ucagimizi kendimiz yapalım der adam gerici olur şeriat bu olur bir anda .80 darbesi olur biz taş devrine döneriz. Erdal ınönü çıkar pKk yi meclise dolar daha sonra chp bu itlere sahip çıkar .gezi olur her yer yikilp yakilir .camilerde alemler yapılır bankamatikler yağmalandı ne hikmetse chp yine oradaydi hep gezinin rehberliği ni yapıyordu hemde şoförlüğü nu. Askerim şehit olur chp de ses yok ..ama iki tane soysuz köpek geberince insan hakları diye demeç vermekte geç kalmiyorlardi .darbe olurken mavi şehir de halay çekiyorlardı. R.T.E öldürüldü diye .bize makarnaci diyen yavsaklar marketlerde makarna bırakmadılar .atm lerde para bırakmadılar.şimdi ben soruyor bu hangi zihniyetin partisi sence. Unutmadan sunuda yazayım aynı zihniyetin partisi ATATÜRK ü zehirleyip öldür medimi

  0

  0
  1. sedat dedi ki:

   o uçak fabrikasını kapatan Adnan Menderes hükümetiydi. Hatırlatmak isterim.
   Haburda teröristleri davullarla karşılatan da chp idi değil mi?

   0

   0
  2. Sedat dedi ki:

   Ayrıca, siz yazıyı neden hemen akp ile bağdaştırdınız?
   Ülkemizde 50 tane siyasi parti var.

   0

   0
BİR YORUM YAZ