SON DAKİKA
FRM TV

MADDESEL TERBİYE

  • Genel
  • 13 Haziran 2016
  • 514 KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

ayhan-oytun-imagePoposu yere yakından kork demiş büyüklerimiz. Peki aksini inkar edelim birde. Devede de boy var ama … derler mesela ?

Ee şimdi bunlardan hangisi?
İyi de kafam karıştı şimdi.
Ne uzun, ne de kısa olmalı sanırım. Bununla ilgili bir deyim yok ya da varsa ben hatırlayamadım.

Şöyle birşey aklıma geliyor ama ne kadar tamamlayıcı olur varsın orasını da siz bilin ! Azı karar, çoğu zarar. Bu yeterli bir ölçü olabilir mi emin değilim. Lakin bizdeki ölçü de standart da bu. O vakit bir düşünelim.

Birşeyin azı iyimidir kötü müdür? Azla terbiye olmak vardır meselâ. Az terbiye eder insani ayaklarını yorganına göre uzatmaya olanak sağlar, idareci yapar, çekip çevirmeyi, yetinmeyi öğretir… Böylece elindekilere kıymet verip sorumluluk sahibi olmanın kapılarını açar ! Terbiye olmaktan kasıt budur. Az ile sınanmamış, çoğun içinde yaşayıp gitmiş, bir elini yağdan, ötekisi baldan çıkartmamış birisinin bunları anlaması zordur elbette.

Teyzemin konuyla alakalı ve kapsayıcı olan şu cümlesi hep aklıma gelir : Bu yaşıma geldim pazara alışverişe gittiğimde ilk yaptığım iş önce bir turlamak olur. Ne için ? En iyisini en uygun fiyata almak için… İhtiyacım olduğundan mı hayır. Biz böyle gördük, böyle büyüdük. Bu da bizleri sorumluluk sahibi yaptı işte… Ufak bir nüans gibi görünse de aslında karşı tarafta aranacak en kilit mevzulardan. Rezil de edebilecek vezir de edebilecek davranışlardan. Buradan yola çıkıp tüme varabiliriz. Puzzle nın parçalarını bu varsayım üzerine oturtup zihnimizde tamamlayabiliriz. Mesela en iyisini ölçmeden tartmadan pahalıya alabilir, emine boyuna degerlendirmeden de eyvallah çekebiliriz. İyice tanımadan, düşünmeden, artı eksi nedir bilmeden yüzeysel geçebilir, detaylarla ilgilenmeyebiliriz. Bu da bizlere bir ‘terbiye’ çemberinden geçilmediği konusunda bir bilgi verebilir. Güzellikler detaylarda gizlidir oysaki ! Aza kanaat eden çoğu bulamaz kısmen doğru olsa da ayağını yorganına göre uzat diğerine göre daha daha kontrollü ve ayakları yere daha sağlam basan bir atasözdür. Aza kanaat etmeyelim peki tamam ama bu sefer de sırf bu nedenle hırs yapıp da ayağımızı yorganına göre uzatmazsak ne olacak ? İşte bu nedenden ötürü bu atasözünün tersini savunanlardanım. ‘Aza kanaat et ki çoğu bulasın’ Para kazanmanın zorluğunu yaşa ki, har vurup harman savurmayasın da denebilir. Hayatının her evresinde ferah ve bolluk içinde yaşamış birine bu sözleri anlatamazsınız. Hadi anlattınız diyelim yaşatamazsınız. Aza kanaat etmek hayatın içindeki yaşanmışlıklarla zerk olan, terbiye edilen bir kuram. Teyzemin yukarıda anlattığı bu ufak ama önemli nüans altın değerinde bir yol gösterici. Tamam güzel söylüyorsun kardeşim de cebimizde hep akreple mi dolaşacağız ? İşte burada da ayağını yorganına göre uzat mantığı devreye giriyor. Hayatın içindeki en büyük sorumluluk örneği de bu olsa gerek. O vakit teyzemin cümleleriyle başladığım yazıma kendi cümlelerimle bir nokta koyalım : Çevrenizde çok sevilen biri olabilirsiniz. Güleryüzlü, sıcakkanlı hatta muhabbetçi… Ama böyle olmanız sizi kotarmayabilir ! Sorumluluk sahibi misiniz ? değilseniz siz iyi bir insan değilsiniz…

Paylaş:
0
0
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ