Sokak hayvanları için "mama makinesi"

Eti Park’a kurulan mama makinesi, kış aylarında aç kalan sokak köpeklerinin imdadına koşuyor.

sokak-hayvanlari-mama-makinasiPark içerisine kurulan ve Sokak Hayvanları için Beslenme Odaları Projesi kapsamında hayata geçirilerek Eti Park’a yerleştirilen mama makinesi, ambalaj atıklarının biriktirilmesi ile içerisindeki mamayı hazneye boşaltıyor. Su haznesi de bulunan makine, sokak hayvanlarını soğuk kış şartlarında aç kalmasını önlüyor.

Bu konuda dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip ‘Pugedon’ adlı mama makinesi hakkında bilgi veren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Özkan Tarkan, 2 yeni cihaz daha aldıklarını ve şehrin farklı noktalarına yerleştirileceğini söyledi. Tarkan, “2014 yılı içerisinde bu cihazı beslenme odağı olarak, aynı zamanda geri dönüşüme katkısı olsun diye hayata geçirdik. Aynı cihazdan iki tane daha satın aldık ve yer çalışması yapıyoruz. Sokak hayvanları soğuk hava şartlarında çok daha zor durumlarda yaşıyorlar. Zaten zor olan hayatları gelen soğuklarla birlikte daha da zorlaşıyor, yiyecek bulmakta çok fazla zorlanıyorlar. Belli bir zaman diliminde değil sık sık kontrollerle içerisindeki mama durumuna dikkat ediyoruz. Bazen haftada bir, bazen haftada 2 veya 3 kez mama ekliyoruz. Ne kadar sarfiyat olursa o kadar mama ekliyoruz” dedi.
Sayısı artırılacak yeni mama makinelerinin daha donanımlı olacağını kaydeden Tarkan, “Sayısını artıracağımız cihazlar güneş enerjisinden faydalanacak. Mama ve su haznesinin rezistanslı olarak donmasını engelleyecek” diye konuştu.
Mama makinesinin sokak hayvanları için kullanışlı olduğunu söyleyen vatandaşlar ise, uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Bence hayvanlar için çok iyi bir şey, köpekler aç kalmamalı. Böyle bir şeyi düşünmek bile çok iyi ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Sokakta çok fazla hayvan var ama en azından eve alamıyorsak bile kapımızın önüne bir kap su, bir avuç mama bırakabiliriz. İnsanlar kendi canlarını düşündükleri kadar başka canlıları da düşünmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

 

Paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Hiç oy verilmemiş:( İlk oyu sen ver

Yorum Yap

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Sen yap

avatar
1000
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

wpDiscuz