SORUNLUYUZ !

12366580_939604742790045_133564284_n

Gençken çalışıp yaşlılıkta rahat etmek mi, yoksa gençken yaşayıp yaşlılıkta Allah kerim mi? ikisi birden dediğinizi duyar gibiyim. Hem gezer tozar keyfime bakarım, hemde deliler gibi çalışırım. Para kazanıyor çatır çutur yiyorum. Ye ! Allah daha çok versin güzel kardeşim.
Hayat öğretiyor… Çevrenizde çok sevilen biri olabilirsiniz, muhabbetiniz,hoş sohbetiniz dillere destan da olabilir hatta pek yardımsever de birisinizdir üstelik, çok ta insan canlısı hatta… Ama sorumsuzsanız siz iyi bir insan değilsiniz ! Bu kadar açık ve net. Hayata karşı, kendimize karşı, insanlara karşı, geleceğimize karşı… Verdiğiniz sözlerinize ne kadar sadık kalabiliyorsunuz, kalıyoruz. Güvenilir olmanın, dürüstlüğe giden bu kulvarın en büyük adımıdır sorumlu olmak. ‘Ayağını yorganına göre uzat’ demiş büyüklerimiz. Söylemiş ne güzel de etmiş. Yaptığınız hataları, başkalarının hayallerini yıkarak mı gerçekleştireceğiz ? Kocaman bir HAYIR. Sütten dili yanan yoğurdu da üfleyerek yer aha da işte bu sebepten. Sen yap,et sonra o hatalarınla gel birde başkalarının emeği üzerinden nemalan. En sorumlu olacağın yerde sorumsuz ol ! Dertsiz kardeşim aldın mı şimdi dertsiz başına dert. Hadi bakalım… Bir kere o insanın güvenini kaybettikten sonra ne yazar. İkinci kez yüzün olur mu ? Olmaz… Ne olursan ol kardeşim önce sorumluluk sahibi ol ! Kimse kimsenin hayallerini, emeklerini çalmasın. Herkes verdiği sözün arkasında dursa, samimi ve dürüst olsa, sorumluklarının bilincinde olsa insanların birbirine olan güveni tavan yapar, bizde bugün bunları konuşmuyor olurduk. Ama yok, yalan çok…
Çalış..gençken para kazanılıyor ve ne yapıyorsan da işte o 15-20 sene içinde oluyor herşey. Ayağını yorganına göre uzattıktan,hesabını-kitabını bildikten sonra hiçbir sorun yok. Geziyormusun gez,tozuyormusun toz ! ama hesabını kitabını bil kardeşim… Yarınını düşünmeden, bugününü yaşarsan ileride onun bunun maskarası olursun. O da şansın varsa. Şansın yoksa bu zamanda o da yok. Maskara olmak bile lükse giriyor. Maskara olunacak ikinci şahısları bulamayabilirsin mesela.
Şimdi başka bir örnekle pekiştirelim durumu. Kış ayındayız ve önümüz soğuk. Sıkı sıkı giyiniyoruz, tedbirimizi alıyoruz evvela hasta olmayalım diye değil mi ? Kimimiz içlik giyer pantolonuna kimimiz giymez. (Genelde giyenlerdenim) ya da meydan okurcasına üstün- başın açık dolaşırsın hani. Sık karşılaştığım sorulardan biri de hep şudur: Genç adamsın içlik falan giyiyorsun birde ! ya da tersini diyelim genç adamdır karışmayın ona bişey olmaz ! denir. İleride de ağrın sızın belli olmaz ha ! Sen şimdiden önlemini al yarınların ne olacağı belli olmaz ! İlerideki rahatsızlıklarınızın, hastalıklarınız birçoğu gençken almadığınız tedbirlerdir ! Şimdi bunu diyen abilerimizin amcalarızın hep dötü başı ağrıyor ve sonra da dudaklarından şu sözcükler döküliyor: Gençlik işte… Pekiştirici bir örnek olsun diye söyledim. Kontrollü olmak, hesap kitap bilmek, sorumlu olmak. Kırıp dökmeden, başkalarının hayallerini incitmeden… İşte bütün mesele. Sorunlu olmaktan ziyade ‘sorumlu’ olmak !

Sevgiyle.

Paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Hiç oy verilmemiş:( İlk oyu sen ver

Yorum Yap

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Sen yap

avatar
1000
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

wpDiscuz