SON DAKİKA
FRM TV

YAYIN YASAĞI OLMALIDIR !

Ayhan Oytun

Ayhan Oytun

FRM TV'de Yazar

Ankara’da gerçekleştirilen haince terör saldırısıyla birlikte içimiz yine kapKARA bir hale büründü… Terör örgütü dünkü patlama ile toplumda bir infial ve korku oluşturmak amacıyla bu sefer de otobüs duraklarında evine gitmek için bekleyen vatandaşı hedef aldı ! Toplumda bir infial, kaos ve korku oluşturmak için strateji değiştirmiş gibi görünüyorlar. Daha net bir tabirle bu sefer namlularında sadece güvenlik kuvvetleri değil, herkes var !
Patlamanın ardından daha önce de olduğu gibi yayın yasağı beklenmekteydi ve kısa bir süre sonra da beklenen oldu. Peki sosyal medya da tepkiye yol açan yayın yasağının neleri kapsadığını ne kadar biliyoruz ? Dünden beri takip ediyorum. Gerek Facebook ta, gerek ise Twitter da insanlar yayın yasağı gelmesi dolayısıyla oldukça tepki gösterdiler. Körü körüne eleştirmeyelim. Önce Rtük ün gerekçeli kararını bir okuyalım, sonra da üzerine tartışalım :
“15 Şubat 2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7’nci maddesinde ‘milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda’ geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir.13 Mart 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleşen patlama da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.” Geçici yayın yasağı, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsıyor.
2001 yılındaki ikiz kuleler terör saldırısının ardından yüzlerce Amerikan vatandaşı ölmüş ve bizler televizyonlarının başında yerde yatan, bir şekilde yaralanan, ya da kan görüntüsü içeren herhangi bir görüntü ile karşılaşmamıştık. Aynı şekilde yine Fransa’daki patlamalardan sonra da aynı uygulama devam etmişti. Peki bizde durum böyle miydi ? Hayır… Sadece terör saldırılarında değil, trafik kazalarında, cinnet geçirenlerin ortalığı cehenneme çevirdiği anlarda kısaca hayatın içinde olan her türlü şiddete karşı basın yayın kuruluşlarımız kopan kol bacakları, inleyen insan görüntülerini, paramparça olmuş bedenleri ekranlara yansıtarak toplumda korku ve infiale ortak olmakla kalmayıp, geri dönüşü olmayan travmalara da sebebiyet veriyorlar, bununla da kalmayıp olayın olduğu bölgenin içinden canlı yayın yaparak toplum üzerine kara bulut serpiştiriyorlardı. Bunu gören dış basın da fırsattan istifade bizim basın yayın kuruluşlarının paylaştığı görüntüleri alarak; ‘Bakın Türkiye güvenli bir ülke değil, gitmeyin’ mesajını dolaylı olarak vererek izleyicilerine yansıtıyorlardı. Yukarıdaki yayın yasağının içeriği de tam da bununla alakalı. Ben sosyal medya üzerinden yayın yasağı kararını şiddetle eleştiren arkadaşları bir kez daha düşünmeye davet ediyorum. Ulusal çıkarlarımızı korumak istiyorsak, başkalarının ekmeğine yağ sürmeyi amaç edinmemişsek bu kararı desteklemeliyiz. Dünyadaki örnekleri malum. Kaldı ki kimse olayı tartışmayı yasaklamıyor. Yayın yasağı sadece olay yerinin görüntüsünü, bölgedeki canlı yayını, oluş anının görüntülerini, kanlar içinde yatanları ve ceset görüntülerini kapsamakta ! Olması gereken olmuştur. Malesef ülke olarak bir otokontrol sistemimiz yok. Haber alma özgürlüğünden kasıt kopan el, kol, bacak, kanlar içinde yatanlar ve ceset görüntüleri olmamalıdır. Hem Ortadoğu ülkesi olmayalım diyeceksiniz hem de yayın yasağını eleştireceksiniz. Irak ta Suriye’de hatta Türkiye’de ki saldırıların görüntüleri tüm çıplaklığıyla verilirken neden Amerika’da, Fransa’da ya da herhangi gelişmiş bir ülkede yaşanan terör saldırılarının ardından onların medyası böyle görüntüleri servis etmiyor bir düşündünüz mü ? Onlardaki otokontrol sistemi artık bir refleks halini almış ve tamamen ulusal çıkarlarını korumak amaçlı olmuştur da ondan… Gelelim Facebook ve Twitter a… neden mi yavaşlıyor ? Sendeki infial ve kan görüntülerini bulamayan dış basın pusuya yatmış aç kurt gibi bu sefer de sosyal medya da aradığını bulmak için arayışa girecek te ondan. Vatanını sevmek ülke çıkarlarını ve toplumun psikolojisini korumak ile olur yangına körükle gitmekle değil… Bu cennet vatanı da kan görüntüleriyle tüm dünyaya servis edip kendi elimizle cehenneme ortak etmek te akıl karı değildir…
Ülkemizin başı sağolsun. Umalım ki artık bu son olur…
Sevgiyle…

Paylaş:
0
0
YAZARIN SON YAZILARI
BİR BAYRAM SABAHI… - 25 Haziran 2017
Abe Kaynana Naptın Bize ? - 13 Haziran 2017
GÖZTEPE - 6 Haziran 2017
DİSİPLİN ÇOCUKLARI - 1 Haziran 2017
ANNEM… - 13 Mayıs 2017
AYAKKABI MESELESİ ! - 30 Nisan 2017
BATIL TOTEM ! - 30 Mart 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ